otonom araç cruise

Cruise’un Otonom Araçları Teksas’ta Trafik Karmaşasına Neden Oldu

Otonom taksi girişimi Cruise’un sürücüsüz araçları Austin’deki şehir sokaklarını ele geçiriyor gibi görünüyor, ancak düşündüğünüz şekilde değil. Hafta sonu TikTok’ta Cruise araçlarının yolun ortasında durduğunu, bazılarının uyarı ışıkları açık olduğunu ve sürücülü araçların hareket etmesini engellediğini gösteren videolar ortaya çıktı.

Real Housewives of Austin profili tarafından 17 Eylül Pazar gecesi yayınlanan bir video, Üniversitenin hemen batısındaki Batı Kampüs semtindeki San Gabriel Caddesi ve 23. Cadde’nin 2200 bloğu boyunca durdurulmuş 10’dan fazla sürücüsüz aracın sırasını gösteriyor. Tüm araçların Cruise araçları olup olmadığı belli değil ancak birkaçını aracın yan tarafındaki kırmızı şeritten tanıyabilirsiniz.

Sophie Stroeger adlı kişi Pazar sabahı erken saatlerde yayınladığı başka bir videoda, daha fazla otonom Cruise aracının cadde ortasında durduğu görülüyor. Trafik sıkışıklığına yakalanan diğer araçların korna seslerini duyabilirsiniz.

Araçların durmasına neyin sebep olduğu belli değil ancak Sophie’nin videosunda iki sürücüsüz aracın kavşağın ortasında çarpışmaya yaklaşık bir adım uzaklıkta durduğunu görebilirsiniz.

Cruise, e-postayla gönderdiği açıklamada olaydan haberdar olduğunu ancak araçların durmasına neyin sebep olduğunu söylemediğini söyledi.

Cruise, konuyla ilgili gönderdiği açıklamada, olaydan haberdar olduklarını, ancak araçların neden durduğunu bilmediklerini ifade etti. Açıklamada, “Cruise filosunu sürekli olarak izliyor ve Pazar sabahı yaşanan trafik konusunda uyarıldık” deniyor. “Bu sorunu çözebildik ve tüm araçlar bölgeden bağımsız olarak ayrıldı. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Austin’de sürücüsüz araçlar hızla artıyor. Waymo, ağustos ayında sahneye çıkan en yeni otonom araç şirketi oldu. Bu hizmet insanlara yolculuk olanağı sunarken, araçlar bir bilgisayar ve kamera sistemi tarafından kontrol ediliyor. Ancak artan otonom araç sayısı bazı Austin sakinleri için bir sorun haline gelmeye başladı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *